Wodolecznictwo – trochę historii i podstawowe informacje

Hydroterapia, inaczej wodolecznictwo lub akwaterapia ma swoje długie tradycje. Znana była już w starożytnych Chinach, Japonii, Grecji i Cesarstwie Rzymskim. Hipokrates dowodził, że zabiegi wodne mogą przynieść ulgę chorym na różne schorzenia i sam stosował w leczeniu balneoterapię. Publiczne łaźnie rzymskie, tzw. termy stanowiły nie tylko miejsce relaksu i higieny, ale także spotkań towarzyskich, a niektóre z nich można podziwiać do dziś jako zabytki architektoniczne (najsłynniejsze to Termy Karakalli i Dioklecjana). Duży wpływ na dzisiejszą popularność wodolecznictwa w Europie mieli także zaliczani do jej prekursorów: Vincenz Priessnitz i Sebastian Kneipp, żyjący w XIX wieku.

Hydroterapia to dział fizykoterapii, w którym wykorzystuje się w celach leczniczych, a także rehabilitacyjnych, a nawet profilaktycznych różnorodne zabiegi z zastosowaniem wody. Oprócz kąpieli z hydromasażem (w tym ozonoterapii i chromoterapii) stosuje się także m.in. różnego rodzaju natryski oraz kompresy i okłady.

Indywidualny dobór terapii

Woda może mieć pozytywny wpływ na organizm człowieka – aby tak było, trzeba uwzględnić stan zdrowia chorego i jego indywidualne potrzeby, a następnie dopasować rodzaj zabiegu, długość jego trwania, a także parametry samej wody (stan skupienia, temperaturę, ciśnienie). Wodę do celów leczniczych można zastosować zarówno w stanie ciekłym, jak i stałym i gazowym. Właściwy dobór terapii, jej intensywności i systematyczności pozwala uzyskać widoczne efekty.

Bodźce oddziałują poprzez skórę nie tylko miejscowo, ale także szerzej – na poszczególne narządy i układy – wpływają przede wszystkim na czynności serca, funkcjonowanie całego układu krążenia, układu nerwowego, oddechowego, mięśniowo-szkieletowego, nerek, a także na procesy związane z przemianą materii. Więcej na temat zastosowań i wskazań hydromasażu tutaj.

Domowe doświadczenia

Każdy z nas może we własnym domu na co dzień odczuć określone działanie wody na nasz organizm i wykorzystać je do swoich aktualnych potrzeb, nastroju, samopoczucia. Wiemy na przykład, że ciepła kąpiel rozluźnia, relaksuje, uspokaja, zmniejsza napięcie mięśni, redukuje ból, a chłodny prysznic pobudza i hartuje organizm.

Jeśli zaś użyje się wody w sposób oparty na nowoczesnych technologiach (jak w przypadku wanien z hydromasażem), nauce, wiedzy i doświadczeniu pokoleń – może ona stanowić skuteczne narzędzie terapeutyczne, stosowane w leczeniu, rehabilitacji i profilaktyce wielu schorzeń o zróżnicowanym podłożu.

Z pewnością w przyszłości odkryte zostaną kolejne zastosowania hydroterapii, a może nawet nowe formy wodolecznictwa.

Autor zdjęcia: DAVID ILIFF. Licencja: CC-BY-SA 3.0