Projektowanie łazienki – funkcjonalizm górą

Funkcjonalizm i wygoda użytkowania to najważniejsze aspekty, które powinniśmy brać pod uwagę projektując łazienkę. Wszelkie błędy w tej materii będą bardzo uciążliwe podczas wieloletniej eksploatacji. Myśląc o remoncie, warto więc z wyprzedzeniem zaplanować wszystkie elementy układanki, które mają się złożyć na idealnie zaaranżowaną przestrzeń.

Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Dopasowanie elementów wyposażenia do potrzeb, zwyczajów użytkowników

Oczywiście najważniejszą kwestią jest określenie, kto będzie z łazienki korzystał na co dzień i uwzględnienie tej informacji w projekcie. Inaczej urządzimy łazienkę dla 4-osobowej rodziny z małymi dziećmi, inaczej np. dla seniorów.

Osoby lubiące odprężającą kąpiel z pianką za niezbędną uznają w łazience wannę, amatorzy szybkiego odświeżającego prysznica zdecydowanie będą optować za kabiną prysznicową. Niezależnie od tego, na które rozwiązanie się zdecydujemy, trzeba z pewnością wybrać model i akcesoria, dostosowane do wzrostu użytkowników (dotyczy to zwłaszcza osób bardzo wysokich, które często mają problem z wyposażeniem o standardowych rozmiarach).

Dopasowanie elementów wyposażenia do wymiarów łazienki

Większość z nas marzy o dużej przestrzeni, w której pomieści się wanna, prysznic, najlepiej 2 umywalki, pralka, szafki na przybory i ręczniki. Mało kto jednak może w pełni zrealizować te marzenia. Dlatego warto korzystać z różnych kompaktowych rozwiązań (np. podwieszana miska WC z instalacją podtynkową, wanna z parawanem itp.). Jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią do zagospodarowania, trzeba wybrać tylko to, co niezbędne, żeby móc się w niej swobodnie poruszać (np. pralkę można przenieść do kuchni lub pomieszczenia gospodarczego). Na rynku dostępne są urządzenia i sprzęty w różnych rozmiarach, które przy odrobinie wyobraźni pozwolą funkcjonalnie zaaranżować łazienkę.

Zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy urządzeniami sanitarnymi

Dla wygody użytkowania konieczne jest nie tylko dobre rozplanowanie poszczególnych elementów wyposażenia, ale również zadbanie o to, aby pomiędzy nimi zachowane były odpowiednie odległości. Zazwyczaj wystarcza ok. 20-30 cm. Na przykład umywalka powinna mieć po obu stronach ok. 20-centrymetrową wolną przestrzeń, która zapewni swobodę ruchów na wysokości łokci. Dodatkowo konieczna jest także wolna przestrzeń przed konkretnymi elementami, takimi jak umywalka, wanna, brodzik, miska WC, bidet.

Dobre oświetlenie

Oświetlenie często traktowane jest w łazience po macoszemu. Warto pomyśleć o czymś więcej niż tylko jedno górne źródło światła. Z pewnością przydają się lampki z obu stron lustra, ułatwiające codzienne czynności, takie jak wykonanie makijażu czy golenie. Najlepiej by były to ruchome reflektorki, którymi można manipulować, dostosowując oświetlenie do swoich aktualnych potrzeb.

Łazienka ma służyć użytkownikom przez wiele lat, dlatego zachowanie zasad ergonomii jest niezbędne. Właściwe zaprojektowanie przestrzeni to pierwszy etap do stworzenia łazienki naszych marzeń. Drugi stanowi wybór stylu i charakteru aranżacji.